Jak wybrać szkolenie z zarządzania projektami?

kierownik projektu rozwój Nov 02, 2021

 

Chcesz rozwijać się w zawodzie kierownika projektu? Chcesz doskonalić umiejętności kierowania projektem? A może interesuje Cię certyfikat? Jak wybrać szkolenie z zarządzania projektami, by dało zamierzony efekt? Dowiedz się, jak właściwie zainwestować czas i pieniądze.
 

Chciałbym zwrócić twoją uwagę na trzy zagadnienia.

Dowiedz się, kto prowadzi szkolenie

Szkolenie może prowadzić „praktyk”. To osoba, która ma doświadczenie, wie, co i jak działa, bo zastosowała w praktyce to, czego teraz będzie uczyć. Taka osoba podpowie praktyczne, skuteczne sposoby rozwiązania problemów i na pewno nie będzie „metodycznym talibem”. Czyli zamiast nadmiernie skupiać się na zasadach, procedurach i dokumentach, położy nacisk na to, co zrobić, by mechanizmy zarządcze działały.

Jeśli taki szkoleniowiec ma na swoim koncie pracę w wielu projektach, to powinien umieć o nich opowiadać. Anegdoty, historie prawdziwe ilustrujące jego wykłady mogą zainspirować do stosowania tych technik i metod, które poleca.

Skorzystanie z praktyka na szkoleniu ma jednak także minusy.

  • Wiedza takiej osoby o zarządzaniu projektem może być nieuporządkowana. Może nie trzyma się on kurczowo teorii.
  • Może być zafiksowany na swoich technikach, które w jego przypadku się sprawdziły. A skoro jemu przyniosły korzyść, będzie uważać, że są najlepsze i jedyne do wszystkiego.
  • Praktyk może być mistrzem w swoim fachu i mieć świetne rezultaty w realizacji projektów, ale może nie umieć tego nauczyć.

Inna opcja to szkolenie przeprowadzone przez „teoretyka”. To ktoś, kto dużo czytał, ale sam nie robił projektów. On, w przeciwieństwie do praktyka, ma doskonale uporządkowaną wiedzę. Zna historię, metody, źródła zarządzania projektami. Jest też zwykle obiektywny, pokazuje różne punkty widzenia i możliwości.

Ale i ten szkoleniowiec ma swoje wady.

  • Może opowiadać o metodach i technikach, których w rzeczywistości nigdy nie spotkasz lub nie zastosujesz w praktyce.
  • Może też mieć kłopoty z omawianiem konkretnych problemów, bo nigdy rzeczywistych problemów nie rozwiązywał.
  • Opowieści teoretyka mogą być na dużym poziomie abstrakcji – prawa, zasady, reguły, które są mądre, ale w większości przypadków nieprzydatne.

Jeśli ani praktyk, ani teoretyk nie spełniają twoich oczekiwań, możesz skorzystać z oferty trenera zarządzania projektami. To osoba, która zarządzała przez lata projektami, inwestowała w projekty, ale jest też przygotowana do uczenia innych. Istnieje duża szansa, że poprowadzi zajęcia w sposób ciekawy, ale i pożyteczny dla słuchaczy.

Czy potrzebny ci certyfikat

Kolejna kwestia, jaką warto rozważyć, to czy szkolenie powinno przygotowywać do certyfikatu, czy nie. Często otrzymanie certyfikatu jest poprzedzone procesem certyfikacji i firmy, które taki dokument wydają, wymagają udziału w szkoleniach. Są one zatem przygotowywane pod kątem egzaminu i na tym się koncentrują. Nie ma czasu na takich szkoleniach na analizy własnych projektów, gdyż tam realizuje się określony materiał potrzebny do egzaminu. Plusem takiego szkolenia jest to, że prowadzi je osoba zweryfikowana przez firmę wydającą certyfikat.

Są też szkolenia niekończące się certyfikatami. Rozwijają praktyczne umiejętności. Mogą kłaść nacisk na konkretne zagadnienia dotyczące zarządzania projektami - harmonogramowanie, ryzyka, komunikacja i tym podobne. Są przeprowadzane w różnych formach – symulacje, gry, ćwiczenia, praca na przykładach. Minusem jest, że nie wiadomo, kto prowadzi takie szkolenie. Dlatego zwracałbym uwagę na opinie o wykładowcy, na to co robił i dla kogo pracował.

Szkolenie otwarte czy zamknięte

Szkolenia otwarte mają swoją odgórną datę i miejsce. Dają ci możliwość poznania innych ludzi i wymiany doświadczeń. Ich program jest ogólniejszy, bo wykładowca musi mieć świadomość, że na sali są różni ludzie i nie może skupiać się na jednym temacie.

W szkoleniu zamkniętych ty decydujesz, gdzie i kiedy się odbędą. Będą na nim tylko pracownicy twojej firmy, których znasz, a tematem może być jeden konkretny problem.

Można na przykład wysłać pracowników na szkolenie otwarte, a jeśli się spodoba, umówić wykładowcę na szkolenie zamknięte tylko dla twojej firmy. A jeśli firma nie prowadzi szkoleń otwartych, można ją zaprosić na zrobienie warsztatów testowych, by pokazali, jak pracują.

 

******
To może dziwnie zabrzmi, ale czasem szkolenie może zaszkodzić. Bo słuchasz na nim, jak pięknie może być ułożone wszystko w projekcie, jak super może działać. A potem wracasz do firmy i widzisz, że u ciebie tak nie jest… Tracisz zapał do pracy i szacunek do pracodawcy, bo nie umie stworzyć tak idealnych warunków, o jakich słuchałeś na szkoleniu.

Co w takiej sytuacji robi firma TenStep? Warsztaty zarządzania projektami dedykowane dla konkretnego projektu. Nie tłumaczymy teorii, na przykład – jak definiować cel projektu. My pytamy, jak ty rozumiesz cel w swoim projekcie, kto ci go zatwierdził, jak chcesz go mierzyć i dlaczego. Zespół zaczyna przyglądać się swojemu projektowi, zadawać pytania, zauważać pewne rzeczy, które wcześniej umknęły. Dowiaduje się bardzo dużo o projekcie, a przy okazji porządkuje się wiedza o zarządzaniu. Dzięki takiej metodzie pracownicy nie mają poczucia, że stracili cenny czas, bo nie zajmowali się projektem. Przeciwnie, widzą, że dużo dla swojego projektu zrobili na warsztacie.

 


 

Wolisz słuchać niż czytać?

Zapraszam na nasz kanał na YouTube!

 


 

Chcesz wiedzieć jak znaleźć drogę od idei do realistycznego planu w siedmiu prostych krokach? Weź udział w mini kursie 7 cudów planowania! Codziennie przez 7 dni będziemy podsyłać Ci lekcje na maila. W każdym znajdziesz materiał do przemyśleń oraz zadanie. Brzmi dobrze?

Odbierz darmową wejściówkę na kurs