Jak poznać ludzi z zespołu projektowego?

zespół Apr 27, 2022

 

Zarządzasz projektem i chcesz zmotywować zespół? Ale czy wiesz, kim są jego członkowie? Co ich motywuje, a co nie? Dowiedz się, jak poznać ludzi z zespołu projektowego i jak odkryć ich potencjał.
 

 

Zespół a sukces projektu

Kogo mamy w zespole i jak to sprawdzić? Pomocne w poznaniu członków zespołu wydają się być testy np. o preferowanej roli w grupie, stylach komunikacji itp. Takie narzędzia pozwalają uporządkować wiedzę o pracownikach i czasem stają się dla lidera „instrukcją obsługi członków zespołu”. Pomagają zorientować się, jak z kim rozmawiać, jak delegować zadania, jak sprawdzać zaangażowanie.

Tak, testy mogą pomóc. To wartościowe, ale nie zawsze wystarczające narzędzia.

Dlaczego? Z banalnego powodu – ludzie się zmieniają. To, co działało na nich kilka lat temu, teraz może nie przynieść efektu. Dlatego poznawanie członków zespołu to wymagający i ciągły proces. W jego realizacji pomoże kilka wskazówek.

Dawaj zadania i patrz na efekty

Najłatwiej poznać, kim jest członek zespołu, dając mu zadania i obserwując, jak je wykonuje. To najlepszy test, bo wiąże się z praktyką. Pokazuje, czy ty jako menedżer i on jako pracownik potraficie się dogadać. Czy tak samo rozumiecie zadanie do wykonania. Sprawdzasz też, jak on sobie radzi z trudnościami. Czy przybiega do ciebie z każdym kłopotem? A może próbuje rozwiązywać problemy w sposób nieodpowiedzialny, ryzykowny, albo zupełnie nieskuteczny?

Będąc kierownikiem projektu, upewnij się, że pracownik wie, co ma zrobić, a w razie potrzeby poprosi o pomoc. Wskaż mu granice samodzielności. A przede wszystkim - dobrze wybierz zadanie. Jeśli nie chcesz zaszkodzić projektowi, a nie znasz za dobrze danej osoby, uważaj na zadania krytyczne czy kluczowe dla projektu. Lepiej na początek dać takie zadanie, przy którym w razie wpadki możesz zaingerować i naprawić ewentualne szkody. W innym wypadku... to ty staniesz się dla projektu bardzo dużym czynnikiem ryzyka.

Zadawaj pytania i słuchaj odpowiedzi

Chcesz się dowiedzieć czegoś o członkach zespołu? To ich po prostu zapytaj. Nierzadko menedżer nie myśli o rym, co oni mogą zaoferować w projekcie i do czego warto ich zachęcać. Aby to zmienić, proponuję ćwiczenie – wypisać na kartce pytania, jakie chciałbyś zadać swoim ludziom, zwłaszcza jeśli masz nowe osoby z zespole.

Zadawaj im te pytania podczas codziennego życia firmowego. Może wiele być takich momentów, kiedy w sposób nienarzucający się okażesz im zainteresowanie. Poznasz wówczas ich potencjał, umiejętności, wiedzę, historię.

Ludzie lubią mówić o sobie. Relatywnie mało osób preferuje tylko słuchać. Zatem jeśli ty z życzliwością i szczerze zechcesz słuchać swoich ludzi, możesz naprawdę dużo zyskać. Nie tylko zdobędziesz wiedzę na ich temat, ale także ich zaufanie i szacunek. Pracownicy, którym okazuje się zainteresowanie, są bardziej zmotywowani do pracy.

Organizuj warsztaty z budowania zespołu

Team building to popularny sposób na integrowanie zespołu. Wypady na kręgle czy wspólne budowanie rzeczy mogą dać dobre rezultaty. (Odradzam paintball, bo... strzelanie do innych członków zespołu nie zawsze służy budowaniu dobrych relacji.) I jeszcze jedna sugestia przy tej okazji – nie zalecam się alkoholu na takich warsztatach. Ludzie powinni ze sobą rozmawiać i poznawać się nie „w znieczuleniu”, na trzeźwo. Świadomi i czujący wszystko, co się podczas takiego spotkania dzieje, w tym swoje lęki, niepewności, obawy, zniechęcenie itp.

Petardą na takim warsztacie, najbardziej niesamowitym momentem jest sesja wymiany informacji zwrotnych. Przebiega to następująco: osoby mają dla siebie po 5 minut, aby opowiedzieć: „W pracy z tobą pomaga mi…” i „W pracy z tobą przeszkadza mi…”. Patrząc sobie prosto w oczy, mówią to nie tylko swoim kolegom z zespołu, ale i szefowi. (Zrób to ćwiczenie tylko jeśli jesteś gotów – jako szef – usłyszeć i przyjąć szczerą odpowiedź.)

Przyznam, że zawsze jak robimy to ćwiczenie obserwujemy niesamowicie pozytywne rezultaty takiej wymiany informacji zwrotnych. Pracownicy odkrywają, jak są postrzegani przez tych, z którymi pracują na co dzień. Dowiadują się, że – może nieświadomie – robili coś, co przeszkadzało. Albo przestali robić coś, co pomagało w pracy. Zawsze zachęcamy, żeby przyjąć w zespole taki zwyczaj, by na bieżąco informować współpracowników, co nam pomaga a co przeszkadza w pracy. Regularna wymiana informacji zwrotnych sprawia, że więcej wiesz o tym, kogo masz w zespole. Dzięki temu lepiej poznajesz swoich pracowników i dzięki temu lepiej możesz ich motywować.

 


 

Wolisz słuchać niż czytać?

Zapraszam na nasz kanał na YouTube!

 


 

Chcesz wiedzieć jak znaleźć drogę od idei do realistycznego planu w siedmiu prostych krokach? Weź udział w mini kursie 7 cudów planowania! Codziennie przez 7 dni będziemy podsyłać Ci lekcje na maila. W każdym znajdziesz materiał do przemyśleń oraz zadanie. Brzmi dobrze?

Odbierz darmową wejściówkę na kurs