Jak zmotywować zespół bez pieniędzy?

motywacja projekt zespół Oct 21, 2021

 

Pracujesz jako kierownik projektu. Chcesz zmotywować zespół, ale... nie możesz dać premii? Dowiedz się, jak zmotywować zespół bez pieniędzy. Sprawdź, czy masz do zaoferowania coś, co jest ważne dla twoich pracowników.
 

Jak motywować

Pieniądze, jak mówią, szczęścia nie dają, ale każdy sam chciałby się o tym przekonać. Pracujemy dla pieniędzy i chcemy je dostawać w dużej ilości.

Z kolei szef firmy powie, że przecież płaci pensję za etat. Czemu ma zatem jeszcze coś dodawać za rzetelną i dobrą pracę?

Tymczasem motywacja, niezależnie od jej rodzaju, jest niezbędna. Można zrobić projekt poprawnie, zgodnie z procedurami. Zespół może pokazać, że się należycie postarał, a mimo to projekt nie wyszedł, bo… I tu między wierszami czytamy, że gdyby był jeszcze jakiś motywator, postaraliby się bardziej. Józef Stalin do swoich generałów, którzy zapewniali go, że robią wszystko, co możliwe, powiedział, by się nie krępowali i robili także to, co niemożliwe. Są takie projekty, gdzie trzeba zrobić to, co niemożliwe i warto do tego zachęcić.

Pieniądze… Czy to dobry motywator z punktu widzenia naukowego? Ludzie bardzo szybko się do nich przyzwyczajają i chcą więcej. Mają pretensje, kiedy ich nie dostają. Ból z niedostania pieniędzy jest dużo większy niż korzyść z ich otrzymania. Może też przyjść ktoś z grubszym portfelem i podkupić ludzi. I ostatnia rzecz – jako kierownik projektu kupujesz wtedy pewne zachowania. Nie budujesz wewnętrznego przekonania w zespole, że warto się poświęcić dla projektu lub dla ciebie jako szefa.

Jakie zatem masz rozwiązanie?

 

Czym dysponujesz

Ważne jest, byś wiedział, co możesz zaoferować swojemu zespołowi. Dlatego nie obiecuj gruszek na wierzbie. Sprawdź, czy możesz dostać dla zespołu pieniądze czy nie. A jeśli nie, to może jakieś zasoby, np. lepsze narzędzia pracy (telefon, samochód itp.). Mogą to być też nowe warunki pracy, np. praca zdalna czy nienormowany czas (można by np. pracować 24 godz. na dobę zamiast 8). Może zachętą będzie dla zespołu prestiżowy projekt realizowany w przyszłości.

 

Dotrzymanie obietnic

Bywa niestety tak, że władze firmy zapewniają o różnych bonusach dla zespołu projektowego, a potem się z tego wycofują, nierzadko w sposób nieelegancki. Dlatego sprawdź, czy twoi zwierzchnicy dotrzymują obietnic. Przekonaj się o tym nawet w mało znaczącej sprawie. Bo kiedy coś obiecasz, ufny w zapewnienia władz organizacji, a tego nie spełnisz, będzie problem. Zespół straci zaufanie do ciebie, a nie do odległego prezesa. Tobie będą wytykać, że nie załatwiłeś… Może za mało się starałeś, za mało naciskałeś. Innym kierownikom się udało, więc może tobie nie zależało. Taka sytuacja negatywnie wpłynie na twój autorytet i pozycję lidera. Nie jesteś wówczas wiarygodny.

Były prowadzone badania, z których wynikało, że to, jak góra spełnia obietnice dane kierownikowi projektu, bardzo motywowało pracowników. Kiedy widzieli, że władze firmy dotrzymują umów, mieli o wiele więcej zapału do pracy. A gdy kierownik tłumaczy się, że nie będzie żadnych systemów motywacyjnych, zespół traci ochotę do pracy. Nie musi się poświęcać, bo przyszłość niepewna. Zrobi tyle, ile jest wymagane i ile widać, bez dawania czegokolwiek od siebie ponad normę.

 

Co możesz dać

Pomyśl dobrze, co możesz dać zespołowi. Jeśli jesteś fachowcem, będzie to wiedza i umiejętności, dobre praktyki, doświadczenie. Możesz być ich nauczycielem i przekazywać wiele porad, jak lepiej wykonywać swoją pracę.

Poprzez pracę w twoim zespole ludzie nabywają doświadczenia i nowe kwalifikacje, które potem potwierdzą różne dyplomy czy certyfikaty.

Kolejna rzecz to pomoc członkom zespołu w lepszym poznaniu firmy. Dzięki udziałowi w twoim projekcie będą bardziej eksponowani, pokazywani jako zespół i wskazywani jako autor sukcesu projektu. Takie postawy i działania doceniające pracowników bardzo ich motywują.

Możesz zadbać o relacje i dobrą atmosferę w zespole. To jedna z najważniejszych rzeczy. Dzięki temu ludzie czują się dobrze, ważni, godni, docenieni. Możesz być dla nich wsparciem i sprawić, że faktycznie będą tworzyć zespół, jeden organizm, pomimo przeszkód i problemów.

Te wszystkie formy motywacji pracowników pokazują, że trzeba o nich myśleć długoterminowo. Nie skupiać się na krótkotrwałych przyjemnościach, bo metoda odroczonych korzyści przynosi często bardzo dobre skutki. Nawet jeśli firma X nie jest w stanie zaspokoić potrzeb finansowych zespołu, to on zdobędzie takie doświadczenie i renomę, że działając w firmie Y otrzyma za swoją pracę wymierne korzyści finansowe. Wtedy motywacja przyjmie formę monetyzacji.
 

 


 

Wolisz słuchać niż czytać?

Zapraszam na nasz kanał na YouTube!

 


 

Chcesz wiedzieć jak znaleźć drogę od idei do realistycznego planu w siedmiu prostych krokach? Weź udział w mini kursie 7 cudów planowania! Codziennie przez 7 dni będziemy podsyłać Ci lekcje na maila. W każdym znajdziesz materiał do przemyśleń oraz zadanie. Brzmi dobrze?

Odbierz darmową wejściówkę na kurs