Jak nauczyć się dobrego zarządzania projektami?

członek zespołu projektowego kierownik projektu pmo rozwój Apr 04, 2022

 

Nikt nie rodzi się geniuszem zarządzania projektami, ale można się go nauczyć. Podpowiadamy, gdzie zdobywać wiedzę, o czym warto pamiętać, rozpoczynając naukę i kto może w niej pomóc.
 

 

Czy zarządzania projektami można się nauczyć?

Zarządzanie projektami to dyscyplina, która coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Biznes bardzo przyspieszył, zmienność i niepewność stają się standardem, zatem dawne, nieco ociężałe struktury, to już przeszłość.

Zarządzania projektami można się nauczyć. Nikt nie rodzi się kierownikiem projektu. Tę wiedzę i umiejętności się systematycznie zdobywa. Są osoby utalentowane, którym przychodzi to z dużą łatwością i przy mniejszym zaangażowaniu energii mają bardzo dobre rezultaty. Inni muszą poświęcić na to nieco więcej czasu i wysiłku.

Czy to jest dyscyplina dla początkujących? Raczej nie. Jeśli właśnie ukończyłeś studia, będziesz na swojej drodze zawodowej zdobywać wiedzę i doświadczenie. Ale mogą się za to wziąć także doświadczeni menedżerowie, wiele lat kierujący zespołami projektowymi. Będzie to pewna odskocznia od korporacyjnej nudy, coś, co da widoczne i szybkie rezultaty i może zakończyć się sukcesem.

Jeśli zatem jesteś menedżerem, który ma doświadczenie, ale nie w projektach, proponuję zrobić swoisty remanent. Przeanalizuj, w jakich projektach uczestniczyłeś, jakie dobre i złe praktyki były tam stosowane, jakie masz z nich doświadczenia. Co zapamiętałeś, co ci pasowało a co przeszkadzało? Jakie odnajdujesz w sobie słabe i mocne strony, które mogą pomóc. To pozwoli ci określić, czego chcesz się uczyć. Jeśli jesteś twórczy, energetyczny, ale chaotyczny, to musisz poznać ramy zarządzania projektami i mieć ludzi, którzy będą przygotowywać wymagane dokumenty.

Z kolei, jeśli jesteś osobą uporządkowaną, zwolennikiem strukturyzowania rzeczywistości, może warto będzie popracować nad miękkimi umiejętnościami, na przykład liderskimi.

Czego chcesz się nauczyć?

Skoro już postanowiłeś rozpocząć przygodę z nauką project managementu, zastanów się, czego konkretnie chcesz się nauczyć. Inaczej zasypie cię rynek z ofertami edukacyjnymi, które będą generować czas, a nie zawsze przyniosą zadowolenie. Warto przeanalizować oczekiwania i zrobić plan ich realizacji.

Kiedy nie wiesz do końca, co się kryje za zarządzaniem, opisz to przez rezultaty – na przykład: „Chcę umieć zrobić średni projekt biznesowy, poprowadzić duży projekt restrukturyzacyjny, chcę pokierować dużym projektem inwestycyjnym w mojej firmie i zakończyć go z sukcesem.

A w sytuacji, gdy orientujesz się w problematyce zarządzania, twoje „chcenie” może być bardziej konkretne – chcę się nauczyć lepszego harmonogramowania albo tworzenia tak harmonogramu, by mniej czasu stracić przy jego zmianach, chcę lepiej zarządzać ryzykami, bo dotąd były z tym kłopoty.

Dobry zespół projektowy

Uczenie się w naturze to obserwowanie i naśladowanie, czyli praktyka. Dlatego warto znaleźć dobry zespół projektowy, ludzi uczących, energetycznych i twórczych, którzy mają nieposzlakowaną opinię, rezultaty i potrafią zarządzać projektami. Dowiedz się, czy możesz się do nich przyłączyć, na przykład w charakterze obserwatora wykonującego mniej znaczące prace. To propozycja adresowana zwłaszcza do młodych pracowników, bo trudno, by dyrektor departamentu stażował u kierownika projektu młodszego stażem.

Taki zespół będzie w stanie w niemęczący sposób ukształtować potencjalnego „ucznia”. To porada przede wszystkim dla młodych pracowników – mogą pójść do PMO, do swojego przełożonego, do kierownika projektu. A w projektach jest zwykle bardzo dużo pracy, do daje okazję do nauki – zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

Środowiska praktyków

Dobrym sposobem, by nauczyć się zarządzać projektami, jest znalezienie środowiska ludzi, którzy fascynują się tą dziedziną. Mogą być w internecie lub w realu.

W Polsce na pierwszym miejscu jest PMI – organizacja zrzeszająca kierowników projektów i osoby pasjonujące się zarządzaniem. Można skorzystać z oferty stowarzyszenia, uczestniczyć w seminariach, konferencjach i poznawać ciekawych ludzi realizujących projekty. Inną propozycją jest kontakt z IPMA, organizacją, która szkoli i certyfikuje. W sieci wart polecenia jest Planning Planet, brytyjski serwis, gdzie spotykają się tysiące entuzjastów wielkich projektów i dyscypliny project controls, którą firma TenStep zajmuje się od lat.

 


 

Wolisz słuchać niż czytać?

Zapraszam na nasz kanał na YouTube!

 


 

Chcesz wiedzieć jak znaleźć drogę od idei do realistycznego planu w siedmiu prostych krokach? Weź udział w mini kursie 7 cudów planowania! Codziennie przez 7 dni będziemy podsyłać Ci lekcje na maila. W każdym znajdziesz materiał do przemyśleń oraz zadanie. Brzmi dobrze?

Odbierz darmową wejściówkę na kurs