Jak motywować zespół projektowy?

motywacja zespół Oct 07, 2021

 

Pracujesz jako kierownik projektu? Zarządzasz zespołem projektowym? Zapewne zauważasz, jak ważna jest chęć do pracy i motywacja. Zobacz jak zadbać o motywację i jak zmotywować zespół projektowy. Dowiedz się co zrobić by lepiej angażować do pracy w projekcie.
 

Czym jest motywacja

Motywacja to połączenie słów motive i action. Motyw i działanie. Dlatego zastanów się, jaką chcesz wywołać akcję po stronie pracownika. A także – co temu pracownikowi dać, jak go zachęcić, by to działanie wykonał.

 

Pomyśl, co możesz dać

To, co możesz zaoferować pracownikom, by ich zmotywować, zależy od rodzaju organizacji, w jakiej pracujesz:

  1. Struktura organizacyjna jest skonstruowana w sposób funkcjonalny. Mamy tu piony, nazwijmy je „klany” i nad każdym z tych klanów stoi wódz – od marketingu, od produkcji, od sprzedaży itp. To on decyduje o wszystkim, wydaje polecenia i reguluje pracę swojego klanu. Od takiego wodza wypożyczasz ludzi do projektu. W takiej sytuacji masz niewielkie możliwości do motywowania pracowników. To, co możesz zrobić, to oddziaływać przez klan. Możesz wnioskować o pewne rzeczy dla zespołu projektowego, natomiast nie może to stać w sprzeczności z interesami klanu.
  2. Możesz pracować w organizacji macierzowej i tu twoja sytuacja jest nieco lepsza. Ludzie mogą być przyzwyczajeni do pracy z kilkoma szefami i do udziału w różnych projektach. Kompletujesz sobie zespół z osób z różnych dziedzin. Takie osoby wiedzą, że kierownik projektu może więcej, jeśli chodzi o system motywacyjny, premie, bonusy.
  3. Najrzadsza jest sytuacja, kiedy pobierasz sobie ludzi z różnych działów do projektu i masz ich na stałe u siebie. Tworzysz organizację projektową, w której to ty jesteś wodzem klanu. I masz w takim układzie największe możliwości.

Dlatego w pierwszej kolejności warto się zastanowić nad tym, w jakich warunkach pracujesz, żeby mieć jasność co do tego, co tak naprawdę możesz zespołowi zaoferować.

 

Sprawdź, kogo masz w zespole

Poznaj ludzi, jakich masz w zespole. Pozwoli to uniknąć nietrafionych pomysłów na zmotywowanie pracowników. Dowiedz się więc, co ich zachęci do wytężonej i jakościowej pracy. Poznaj ich potencjał, wiedzę i umiejętności.

Oczywiście może się tak zdarzyć, że będziesz pracował z ludźmi, którzy nie mają nic do zaoferowania w projekcie, bo nie mają odpowiednich kompetencji. I wtedy żadna motywacja nie pomoże. Ale możesz także mieć w zespole ludzi kompetentnych, ale leniwych albo wypalonych. I musisz znaleźć sposób, by ich zmotywować.

Dowiedz się, co ich interesuje, jakie mają cele w życiu. O co grają? Czy chcą do emerytury zostać w tej pracy, czy planują zmiany? Ważne, byś rozumiał swoich podwładnych. Zobacz, czy są już tak zmotywowani, że bardziej się nie da, czy też są na przykład. zniechęceni, bo w poprzednim projekcie coś nie wyszło.

 

Czego chcesz od pracowników

Kiedy pytam menedżerów, czego chcą od członków zespołu, nie wiedzą, co odpowiedzieć. Na pytanie „Do czego chcą ich zmotywować?” podają ogólniki – do zaangażowania, samodzielności, postawy proaktywnej. Musisz wiedzieć, jakie konkretne zachowania chcesz wywołać lub wzmocnić, ogólniki tutaj nie wystarczą.

Kilka przykładów.

  • Być może pracujesz w tak konkurencyjnym otoczeniu, że musisz zmotywować ludzi do tego, żeby chcieli pracować właśnie z Tobą.
  • Być może oczekujesz jakiegoś konkretnego zachowania od zespołu projektowego – żeby pracowali szybko, żeby lepiej współpracowali z innymi zespołami, żeby zgłaszali Ci problemy na bieżąco.
  • Być może zależy Ci, by pracownik bardziej skupił się na sobie. By podniósł swoje kompetencje, by był bardziej systematyczny, punktualny itp.
  • Być może chodzi Ci to, by stali się zespołem, by się wspierali, nie donosili na siebie, nie krytykowali przy kliencie itp. By pracowali jak jeden organizm.

Tę ideę związaną z motywacją pracowników musisz przekształcić w pakiet pewnych konkretnych zachowań, których od nich oczekujesz, które da się zaobserwować, a co za tym idzie – sprawdzać, czy motywowanie działa.

 


 

Wolisz słuchać niż czytać?

Zapraszam na nasz kanał na YouTube!

 

 


 

Chcesz wiedzieć jak znaleźć drogę od idei do realistycznego planu w siedmiu prostych krokach? Weź udział w mini kursie 7 cudów planowania! Codziennie przez 7 dni będziemy podsyłać Ci lekcje na maila. W każdym znajdziesz materiał do przemyśleń oraz zadanie. Brzmi dobrze?

Odbierz darmową wejściówkę na kurs