Jak być dobrym kierownikiem projektu?

kierownik projektu Aug 18, 2021

 
Zastanawiasz się nad pracą kierownika projektu? Dowiedz się jakie cechy i zachowania wyróżniają kierownika projektu, który jest ceniony i odnosi sukcesy.

 


 

Praca z dobrym kierownikiem projektu to marzenie wielu zespołów projektowych. A nadzieja, że będzie się dobrym kierownikiem projektu, jest na pewno nieobca wielu osobom kierującym przedsięwzięciami.  

Ale co to właściwie znaczy: „dobry kierownik projektu”? Jakie cechy i zachowania odróżniają kierownika projektu cenionego i odnoszącego sukcesy, od takiego, który tłumaczy się z serii niefortunnych zdarzeń? 

 

Kim jest kierownik projektu? 

Kierownika projektu od zwykłego pracownika, takiego jak księgowy, radca prawny czy ekspert do spraw marketingu, odróżnia to, że nie ma on ugruntowanego profilu zawodowego. Dlatego jak się porówna zadania i odpowiedzialności osób pełniących rolę kierownika projektu w różnych organizacjach, może okazać się, że bardzo się od siebie różnią.  

Po pierwsze – decyzyjność. Są organizacje, w których kierownik projektu samodzielnie podejmuje decyzje. I inne – gdzie kierownik musi zwracać się do swojego przełożonego o wydanie decyzji praktycznie w każdej sprawie.  

Pieniądze to kolejna kwestia różniąca pozycję kierowników projektu. Jedni mogą mieć zgodę na wydawanie milionów, inni bez pozwolenia władz organizacji nie mogą wydać nawet złotówki.  

W niektórych firmach zespół projektowy pracuje z kierownikiem na cały etat podczas trwania projektu. W innych – kierownik musi w różnych działach firmy zabiegać o współpracę ludzi w projekcie, którzy jednocześnie pracują dla innych. 

Ostatnia kwestia to taka, że w niektórych organizacjach od kierownika projektu oczekuje się, że będzie on ekspertem dziedzinowym, a w innych – kierownik ma się znać na zarządzaniu zespołem, kwestie merytoryczne załatwi dobrany przez niego zespół złożony z ekspertów branżowych.

Przy wszystkich tych różnicach jedno wydaje się być stałe – to misja kierownika projektu. A jest nią takie zarządzanie, by doprowadzić projekt do sukcesu. Kierownik zarządza, a więc planuje, przewodzi, kontroluje i organizuje. I te działania mają przywieść projekt do sukcesu, czyli do realizacji celu projektu.  

Kiedy wiemy, kim jest kierownik projektu, zastanówmy się, jaki to jest dobry kierownik i czym różni się od przeciętnego?  

Według mnie cechą, która ich odróżnia, jest wiarygodność. Dobry kierownik, jeśli coś obieca, to to „dowiezie” i zrobi wszystko, by dotrzymać złożonej obietnicy. Będziemy mu wierzyć, kiedy powie, że coś się da zrobić. Ale też gdy powie, że się nie da, wiemy, że faktycznie tak jest. Z kolei kierownik przeciętny obiecuje to, co wydaje mu się, że przełożeni lub zespół chcą usłyszeć, choć doskonale wie, albo przynajmniej podejrzewa, że nie da się tego zrealizować.  

Jak stać się dobrym kierownikiem projektu? Jakie cechy, postawy są dla niego charakterystyczne? 

 

Profesjonalizm  

Jakiego rodzaju kompetencje powinien mieć kierownik projektu? Zastanawiało się nad tym wiele organizacji zajmujących się krzewieniem zasad zarządzania projektami, m.in. PMI, który stworzył tzw. Talent Triangle, w którym wyróżnił trzy typy kompetencji. 

Kierownik projektu po pierwsze powinien mieć umiejętności techniczne, związane bezpośrednio z zarządzaniem projektem. Powinien zatem umieć stworzyć plan, harmonogram, plany cząstkowe. Powinien umieć przeprowadzić spotkanie projektowe czy przygotować raport itp. 

Drugi obszar to umiejętności przywódcze. Dzięki nim ludzie pracują z kierownikiem nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą. A on potrafi zrobić z nich zespół działający jak jeden organizm. Nawet jeśli przed członkami zespołu staną trudne zadania, to oni je wykonają ze względu na kierownika projektu.  

Trzecia kategoria umiejętności to umiejętności biznesowe. Kierownik, który je posiada, tak prowadzi zespół, by realizowany przez nich projekt przyniósł korzyści biznesowe.  

Nie mając umiejętności z zakresu tych trzech grup, trudno ci będzie być dobrym, wiarygodnym kierownikiem projektu. 

Ważne jest i to, by się posługiwać tymi umiejętnościami, nawet gdy organizacja tego nie wymaga. Dlatego jeśli w twojej firmie panuje zdroworozsądkowa polska szkoła zarządzania („Jakoś to będzie”), to ty i tak stosuj profesjonalne metody zarządzania.  

 

Etyka 

Etyka to druga “składowa” dobrego kierownika projektu. Nie tylko przestrzeganie zapisanych w kodeksach etyki zasad, ale zachowywanie zwykłej przyzwoitości.  

Na czym ma polegać stosowanie etyki w praktyce? Na przykład na tym, że nie ulegasz presji, tylko mówisz, jaka jest prawda (“Mówię, jak jest!”). Dzięki temu, że będziesz mówić prawdę, ludzie będą ci wierzyć. Twoje słowa będą miały znaczenie, bo pójdą za tym określone rezultaty.  

Postawa etyczna to działania dla dobra projektu, nawet jeśli dla ciebie miałyby być one niekorzystne. To także działanie fair względem członków zespołu projektowego. 

 

Systematyczność w działaniu (i uczeniu się)

Dlaczego systematyczność jest tak ważna? Bo, zwłaszcza w projektach długotrwałych, jest ryzyko zniechęcenia się, spadku motywacji. W takiej sytuacji stosunkowo łatwo “odpuszczać”, rezygnować ze stosowania mechanizmów zarządczych. Tymczasem dobry kierownik – profesjonalny i etyczny – jest także systematyczny. Z taką samą intensywnością doszczegóławia plany, bada ryzyka, raportuje przez cały czas trwania przedsięwzięcia.  

Dobry kierownik jest systematyczny nie tylko w działaniu, ale i w uczeniu się. To znaczy, że będzie nakłaniał organizację, by wyciągała wnioski z tego, co zostało zrobione względem tego, co zaplanowano.  

Życzę ci, byś miał te cechy i był dobrym, wiarygodnym kierownikiem projektu. A jeśli jesteś klientem projektu – by dobrzy kierownicy pracowali nad twoimi projektami.  

 


 

Wolisz słuchać niż czytać?

Zapraszam na nasz kanał na YouTube!

 

 


 

Chcesz wiedzieć jak znaleźć drogę od idei do realistycznego planu w siedmiu prostych krokach? Weź udział w mini kursie 7 cudów planowania! Codziennie przez 7 dni będziemy podsyłać Ci lekcje na maila. W każdym znajdziesz materiał do przemyśleń oraz zadanie. Brzmi dobrze?

Odbierz darmową wejściówkę na kurs